.

14 Μαΐ 2017

Αφεντικό η μεγάλη ΑΕΚ

Μια ΑΕΚ - όνειρο στο πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ υπνωτισμένο και τον νίκησε... μόνο
1-0, καθώς έχασε σωρεία ευκαιριών. Αφεντικό με το καλημέρα η Ένωση στα πλέι οφ!ΗΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ και στο 7' είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα σε μια περίεργη φάση: Ο Ντίντακ έκανε μια βαθιά μπαλιά και ο Χριστοδουλόπουλος ξάφνιασε πιάνοντας μια κεφαλιά εκτός περιοχής, επιχειρώντας να «κρεμάσει» τον Γλύκο, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ. Ωστόσο, η Ένωση βρήκε τελικά το γρήγορο γκολ τρία λεπτά αργότερα (στο 10'), όταν ο Μάνταλος έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ντίντακ, που είχε μπει στην περιοχή, και ο Ισπανός με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0.
Στο 13' ένα σουτ του Αϊντάρεβιτς πέρασε άουτ και στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Βράνιες έκανε ένα μακρινό σκάψιμο στον Μάνταλο, αυτός βγήκε τετ α τετ, έκανε το σουτ και ο Γλύκος πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση. Στο 16' η Ένωση είχε νέα τεράστια ευκαιρία όταν ο Γκάλο έκανε σέντρα από δεξιά, ο Αραούχο φάτσα με το τέρμα έκανε τελική με το στήθος και ο Γλύκος απέκρουσε εξ επαφής.